Planujesz studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną? Masz 10 kariera w mediach? Chciałbyś być dziennikarzem? W takim układzie przeczytaj ten artykuł To co mogło znajdziesz w nim masę informacji na temat którego czyim czy wy warto pójść na studia w tym zakresie. Sam osobiście Studiowałem dziennikarstwo i komunikację społeczną, więc wiem czym się to je.
Kto może być w Polsce dziennikarzem?
Bardzo istotny jest tutaj fakt, że aby zostać dziennikarzem w Polsce nie trzeba mieć ściśle określonego wykształcenia. Nie musimy skończyć studiów w tym kierunku ani na poziomie licencja to w sumie ani tym bardziej poziomie magistra. Liczy się to, czy ktoś będzie chciał nas zatrudnić i czy ktoś będzie chciał publikować oraz czytać nasze teksty w. Ważnej też oczywiście to, czy my będziemy dobrze się w tym zawodzie. Nic to bowiem praca łatwa. Dziennikarz często musi pracować wieczorami, w weekendy i musi liczyć się z tym że jego praca jest obarczona dużą odpowiedzialnością oraz presją czasu. Zdecydowanie nie każdy sobie z tym poradzi, nawet jeśli w młodym wieku wydaje nam się że nie jest to żaden problem.
Dziennikarstwo – zawód czy misja?
Zawód dziennikarza jest jednocześnie za wodę z prawdziwą misją. Dobremu dziennikarzowi zależy na tym, żeby możliwie rzetelnie wykonywać swoją pracę. Informowanie społeczeństwa o wydarzeniach i różnego rodzaju sprawach publicznych to z pewnością zadanie które jest dość ambitne. Musisz to również wziąć pod uwagę, gdy myślisz o tym aby pracować w mediach.
Ilu dziennikarzy potrzebujemy?
Jednocześnie Warto zaznaczyć fakt, że studentów dziennikarstwa jest bardzo dużo. Największe uniwersytety przyjmują po kilkuset studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej każdego roku. Później w redakcjach nie ma już tyle miejsc do pracy. Nic to niestety pewien paradoks. Uczelnie kształcą nie pod kątem rynku pracy, ale pod kątem tego, Wiki obecnie Mają możliwość kształcenia. Musisz wziąć to również pod uwagę podczas wyboru kierunku studiów. Najpopularniejszy kierunek wcale nie oznacza najlepszych perspektyw.
Co jeśli nie dziennikarstwo?
A co takiego studiuje się będąc na samym dziennikarstwie? Stojąc opis kierunku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na jednym z uniwersytetów możemy przeczytać, że kierunek tam przygotowuje absolwentów dopełnienie zawodu dziennikarza oraz innych zawodów związanych z mediami, a także szeroko pojętą komunikacją społeczną. Do komunikacji społecznej zalicza się też public relation i reklamę. Tak więc jak widać komunikacja społeczna jest dużo szerszym pojęciem od samego dziennikarstwa. Oprócz wiedzy dotyczącej mediów i ich funkcjonowania i zasad poznaje się też niezbędny zasób wiedzy ogólnej, który umożliwia pracę w mediach czy marketingu.
Przyznam się wam, że chociaż studiował dziennikarstwo to obecnie nie pracuję w zawodzie. Jestem znacznie częściej po prostu marketingowcem. Się w różnego typu rodzajach reklamy internetowej i z tym raczej wiąże swoją przyszłość. Firma absolwentów wybrała właśnie nieco inną drogę, często związaną z całą komunikację społeczną, ani z typowym dziennikarstwem. Jest to spowodowane między innymi tym, że reakcji raczej zwalniają pracowników niż ich Zatrudniają, a dział marketingu różnych firm z kolei znacząco się obecnie rozwijają.
Czego nauczysz się na studiach, a co musisz zrobić sam?
Na samych studiach z dziennikarstwa nie nauczysz się wszystkiego o pracy w mediach. Poznasz natomiast podstawowe zasady związane z komunikacją społeczną, pracą dziennikarską, marketingiem i innego typu zasadami związanych Chociażby z psychologią czy sprzedażą.
Studia są ciekawe, nie są bardzo wymagające i umożliwiają odbywanie praktyk w trakcie samego studiowania. Właśnie te praktyki mogą być kluczowe inspirujące w przyszłości, gdy będziemy poszukiwać pracy w zawodzie.
Pamiętaj, że sam dyplom w obecnych czasach nie jest już kluczem do sukcesu. Studia w połączeniu z praktyką dopiero mogą dać naprawdę fajne rezultaty i dobrą pracę w przyszłości.