Zastanawiasz się, jakie studia wybrać? Myślisz czy pójść na studia dzienne, może zaoczne? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące tego, w jaki sposób podejść do studiowania.  Odpowiedzi na te pytania są niezwykle ważne dla wszystkich młodych ludzi, którzy myślą o studiowaniu. Studiowanie zajmuje bowiem co najmniej kilka lat. Same licencjat to 3 lata a inżynierka nawet więcej. Do tego dochodzą dwuletnie studia magisterskie, a jeśli myślimy o studiach podyplomowych to również czas co najmniej jednego lub dwóch lat. Pewien z psami widzimy że studiowanie zajmuje naprawdę sporo naszego czasu. Osoba, która ma 25 lat i przez 5 lat studiowała tak naprawdę 20% swojego życia spędziła właśnie na uczelni.

Ciężki wybór – studia dzienne czy zaoczne?

Każdy rodzaj studiów zarówno studia dzienne jaki studia zaoczne mają swoje plusy i minus. Zacznijmy może od omówienia plusów studiów dziennych. Studia dzienne jak sama nazwa wskazuje odbywają się w tygodniu w ciągu dnia. Nie musimy za nie płacić, więc zaoszczędzimy sporo pieniędzy w stosunku do studiów zaocznych. Poziom na studiach dziennych jest najczęściej nieco wyższy niż na studiach zaocznych nawet na tych samych uczelnia.com tak więc jeśli bardzo lubimy się uczyć, mamy na to czas, a nie mamy zbyt wielu pieniędzy to powinniśmy razie właśnie studia dzienne. O tym jak wybrać dobry kierunek studiów chcieliśmy już w wielu artykułach na tym.

studiowanie
fot. pixabay

Płatne czy bezpłatne?

Studia zaoczne to z kolei studia, które odbywają się najczęściej w piątki soboty lub niedzielę i są to studia płatne. Robi to dla wielu znaczącą różnicę, bo będziemy musieli zapłacić za samą możliwość studiowania. Studia te są najczęściej mniej wymagające, a poziom jest zazwyczaj niższy niż na studiach dziennych nawet na tej samej uczelni.

Co istotne – Jeśli chcemy się uczyć to zarówno na studiach dziennych jak i studiach zaocznych będziemy mieć oczywiście taką możliwość. To tak naprawdę tylko od nas zależy, czy i jak wykorzystamy studiowanie. A zdecydowanie warto dobrze wykorzystać, bo tak jak wspominaliśmy na samym początku tego artykułu na studia przeznaczamy naprawdę sporo naszych młodych lat.

uczelnia
fot. pixabay

Ile to kosztuje?

Na sam koniec tego tekstu warto wspomnieć o tym, że ceny studiów zależą również od uczelni, miasta i lokalizacji. Ważny jest także kierunek studiów. Najdroższe będą najbardziej prestiżowe kierunki na prestiżowych uczelniach w dużych miejscowościach. Przykładowo studia na prawie na Uniwersytecie Jagiellońskim w formie zaocznej będą co najmniej kilkukrotnie droższe niż studia na dziennikarstwie na jakiejś niewielkiej uczelni na południowym wschodzie naszego kraju. Wszystko zależy od tego co, gdzie i jak chcemy studiować.

Wybór należy do Ciebie

Mamy nadzieję że po przeczytaniu tego tekstu dużo łatwiej jest wam podjąć decyzję dotyczącą tego, jakie studia wybrać. Jak sami widzicie każdy rodzaj studiów ma swoje plusy i minusy. Bardzo chętnie poznamy warzyw zdanie na temat tego, gdzie co i jak warto studiować. Jeśli macie swoje przemyślenia w tym temacie to gorąco zachęcamy was już teraz to pozostawienia ich w komentarzach do tego artykułu.

A jeśli myślicie o studiowaniu dziennikarstwa albo zarządzania to przeczytajcie podlinkowane tutaj artykuły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here