Czy warto studiować marketing? To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy zdają maturę, zostali właśnie studentami lub kończą studiowanie. O ile jesteś jeszcze przed studiami to zadawanie sobie takiego pytania ma duży sens. Gdy kończysz studia warto dawać sobie raczej inne pytanie – co studia, które skończyłem mi dały i jak mogę to wykorzystać na rynku pracy.

Studia z marketingu – czy to ma sens?

Marketing i zarządzanie to jeden z popularniejszych kierunków studiów, który jest dostępny na wielu uczelniach w Polsce. Jak podają uczelnie wyższe absolwent takiego kierunku Posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu nauk o zarządzaniu i nauk pokrewnych, posiada umiejętność krytycznej analizy, potrafi interpretować i oceniać i zjawiska i procesy zarządzania w różnej skali, jest przygotowany do pracy na stanowiskach specjalistycznych w systemie zarządzania a także do podejmowania wyzwań badawczych oraz podjęcia studiów trzeciego stopnia.

student
fot. pixabay

Jak pewnie sami widzicie – nie ma w tym bardzo wielu konkretów. Są to raczej ogólnie umiejętności i wiedza, która oczywiście może przydać się w trakcie pracy czy kariery zawodowej, ale bez dodatkowej praktyki jest tak naprawdę mało przydatna. Tak więc studiowanie jak najbardziej ma sens, ale tylko w sytuacji, gdy równolegle rozwijamy się jeszcze w jakimś praktycznym obszarze. Na przykład Mogą to być praktyki lub staże, dzięki którym w przyszłości będzie nam zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę w interesującej nas dziedzinie gospodarki. Studiowanie marketingu tylko dlatego, że jest on popularny i tylko dlatego że idą tam nasi znajomi nie ma najmniejszego sensu.

Kto dostanie pracę? Absolwent studiów wyższych czy praktyk?

Jeśli jednak czujesz przeciwnik że Chciałbyś pracować w marketingu lub w obszarze zarządzania to zdecydowanie warto pójść na te studia. Podobnie jak w przypadku dziennikarstwa – pamiętaj tylko, że same studia nie dadzą ci jeszcze dobrze płatnej pracy tego typu czasy minęły i już raczej nie wrócą. Obecnie ludzi z wyższym wykształceniem jest naprawdę sporo i sam papierek z uczelni nie dajesz już wejścia do firmy. Na rozmowie kwalifikacyjnej będziesz musiał zapewne pokazać to, co potrafisz. Sam dyplom ukończenia Uniwersytetu nie zagwarantuje ci zdobycia pracy.

Dla przykładu – jeśli jeśli trafi się kandydat bez wyższego wykształcenia, ale z kilkuletnim doświadczeniem w zawodzie, to jest niestety spora szansa że właśnie ten kandydat zostanie wybrany przez rekrutera. Musisz być na to przygotowany już od pierwszego roku studiów lub nawet Przed podjęciem decyzji o pójściu na studia. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej poukładać twój plan na siebie i swoje obowiązki.

studiowanie
fot. pixabay

Jeśli połączysz zatem studia wyższe na dowolnym kierunku z praktyką, stażami i rozwijaniem się w tym kierunku to możesz liczyć na to, że po studiach będzie czekać na ciebie dobra i ciekawa praca w zawodzie.

Najgorsze jednak, co możesz zrobić to pójście na studia tylko dlatego, załatwione tam dostać czy jeszcze nie wiesz co ze sobą zrobić kropkę takiej sytuacji może lepiej pójść na coś, co nie zajmie ci aż kilku lat. Do jakiejś pracy, zrobić jakiś kurs, staż praktykę, coś co pozwoli ci w kilka miesięcy sprawdzić, czy się do tego nadajesz. Studia wyższe co już naprawdę sporym zobowiązaniem, bo zajmują sporo czasu i musimy na nie poświęcić kilka lat życia. Oczywiście można zawsze zrezygnować po dostaniu się na studia, ale przypuszczam że większość z nas nie byłaby takiej opcji zadowolona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here