Własna firma to marzenie wielu młodych osób. Kończą oni edukację, na przykład po studiach wyższych, i od razu chcą rozpocząć pracę na swoim. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści, ale niesie też od samego początku większe koszty niż praca na etacie przy umowie o pracę bądź umowie zleceniu. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje założenie firmy w 2021 roku, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do samego końca.
Rejestracja firmy – ile to kosztuje?
Zacznijmy od tego, że samo założenie firmy w 2021 roku nie jest przesadnie skomplikowane. Wystarczy dopełnić kilku formalności w urzędach i od razu można zostać przedsiębiorcą.
Można powiedzieć więcej – sama rejestracji firmy prowadzonej w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej (to najczęściej wybierana forma przez początkujących) jest bezpłatna.
Za wpis do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacjo o Działalności Gospodarczej nie zapłacimy ani złotówki. Sami urzędnicy podkreślają to nawet wielokrotnie, bo pojawiały się podobno przypadki, w których nieuczciwe osoby próbowały na wpisie do CEIDG zarobić.
Tak więc sam wpis do tzw. bazy przedsiębiorców w Polsce jest zupełnie darmowy. Czy to jednak wszystko? Otóż – niezupełnie.
Budżet na start firmy w 2021 roku
O ile za założenie firmy w urzędzie czy rejestrację w ZUSie nic nie zapłacimy, to musimy się liczyć na samym początku własnej działalności z innym rodzajem kosztów.
Po pierwsze – musimy założyć dość pesymistycznie, że nasza firma w pierwszych miesiącach działania nie będzie przynosić zysków. A koszty na pewno się pojawią. W zależności od tego, jaka będzie to działalność – musimy opłacić rachunki, być może zapłacić za wynajem biura lub za reklamę. W większości przypadków nie są to tanie rzeczy, więc warto się na to dobrze przygotować.
Dla przykładu – jeśli otwieramy sklep ze słodyczami to na start i przez pierwsze pół roku działania sklepu musimy być przygotowani m.in. na takie koszty jak:
- zakup towaru do sklepu
- wynajem lokalu
- pensje dla pracowników
- rachunki (prąd, woda, ogrzewanie, internet)
A do tego trzeba wziąć pod uwagę, że za siebie i pracowników musimy opłacić też składki do ZUSu. Co prawda – przedsiębiorcy mogą obecnie korzystać z ulgi na start czy małego ZUSu, ale jednak pewne koszty będą się pojawiać, a ulgi nie są też dostępne dla wszystkich.
Koszty biznesu stacjonarnego i internetowego
Tak więc przykładowe koszty założenia i utrzymania takiego sklepu stacjonarnego to wydatki rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych miesięcznie. Plus budżet na start, który zostanie przeznaczony między innymi na zatowarowanie sklepu czy reklamę.
Łącznie w skali pół roku minimalny wydaje się być budżet rzędu 50 tys. złotych. Choć jest to oczywiście suma bardzo ogólna i podejmując jakiekolwiek decyzje o założeniu własnej firmy – warto dokładnie przeczylić wszystkie wydatki i koszty. Może się bowiem okazać, że dla niektórych biznesów będzie to koszt 30 tys. złotych, a dla innych nawet 100 czy 200 tysięcy. Wartość towaru na sklepie, liczba pracowników, wielkość lokalu i miejsce prowadzenia działalności – to wszystko ma tutaj ogromne znaczenie.
Koszty te są zazwyczaj znacznie niższe w przypadku biznesów prowadzonych w internecie. A w 2021 roku takie biznesy m.in. z powodu pandemii mogą mieć całkiem spory sens, bo sporo zakupów robimy obecnie online.
Dla przykładu – gdybyśmy sklep ze słodyczami otwierali w internecie, to odchodzą nam koszty związane z wynajmem lokalu czy tak dużym zatowarowieniem, ekspozycją towaru i być może wystarczy nam też mniejsza liczba pracowników. Większe mogą być za to koszty reklamy, będziemy musieli też zapłacić za stworzenie strony www sklepu internetowego i dobry marketing internetowy. W tym przypadku da się najczęściej jednak zaczynać z niższej półki, bo możemy startować z kilkoma produktami na stanie – i gdy pojawią się pierwsze zamówienia, zakupić kolejne produkty. W przypadku sklepów stacjonarnych dużo trudniej o wdrożenie takiego mechanizmu.
Własna firma – ile to kosztuje?
Jak widać – prowadzenie własnej firmy to spore wydatki, szczególnie gdy decydujemy się na biznes stacjonarny. O ile sama rejestracja firmy w CEIDG jest bezpłatna, to później na nowego przedsiębiorcę czeka wiele kosztów. Bez budżetu zapasowego rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych (na wypadek gdyby firma nie generowała zysków) lepiej nie zakładać firmy, bo może się okazać, że będziemy musieli ją szybko zamknąć.