Umowa o pracę to najczęściej wybierany w Polsce typ zatrudnienia. Stosuje się wtedy wszystkie przepisy z kodeksu pracy, co jest rozwiązaniem korzystnym dla pracownika, bo obejmuje go na przykład płatny urlop w wymiarze 20 lub 26 dni, prawo do przerwy w trakcie pracy, prawo do skorzystania z płatnego chorobowego czy dodatkowe dni urlopu okolicznościowego. Pracownika chroni również określony okres wypowiedzenia, więc bez określonej przyczyny (na przykład zwolnienie dyscyplinarne) nie straci pracy z dnia na dzień. Jednak jakie są koszty takiej umowy o pracę? Ile płaci pracownik, ile pracodawca? I ile należy nam się na rękę? Sprawdzamy to!

Kwota brutto vs netto

Koszty umowy o pracę są dość wysokie. Żeby to dobrze zobrazować od razu na samym początku posłużymy się przykładem. Pracownik zarabia 3 tysiące złotych na rękę (netto). Czyli dokładnie taką kwotę otrzymuje co miesiąc na konto. Ile realnie kosztuje to firmę? Jakie są koszty brutto w tym przypadku? Zobaczcie sami!

Przy założeniu, że pracownik ukończył dwudziesty szósty rok życia (nie korzysta ze zwolnienia z podatku PIT), pracuje w miejscu zamieszkania i nie uczestniczy w Pracowniczych Planach Kapitałowych, to wyliczenia te wyglądają następująco:

 • kwota netto – 3000 zł 
 • ubezpieczenie emerytalne – 403,08 zł 
 • ubezpieczenie zdrowotne – 320,74 zł 
 • zaliczka na PIT – 243,00 zł 
 • ubezpieczenie chorobowe – 101,18 zł 
 • ubezpieczenie rentowe – 61,95 zł 

SUMA kosztów brutto: 4 129,95 zł 

A do tego koszty pracodawcy, czyli: 

 • ubezpieczenie emerytalne – 403,08 zł 
 • ubezpieczenie rentowe – 268,45 zł 
 • ubezpieczenie wypadkowe – 68,97 zł 
 • Fundusz Pracy – 101,18 zł 
 • FGŚP – 4,13 zł 

SUMA tzw. kosztów brutto brutto: 4975,76 zł 

Jak widać – gdy na rękę dostajemy trzy tysiące złotych, to pracodawca musi na nas przeznaczyć łącznie niemal pięć tysięcy złotych. Różnica jest więc spora i wielu Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wszystkie te składki opłaca za nas właśnie firma. Gdybyśmy sami co miesiąc przelewali takie kwoty na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędu Skarbowego, z pewnością bylibyśmy świadomi tego, ile jest tych składek i jaka jest ich wysokość. 

pracodawca
fot. pixabay

Koszty umowy o pracę dla młodych

Koszty te wyglądają nieco lepiej w przypadku młodych osób (do ukończenia 26. roku życia). osoby te mogą korzystać z uchwalonej nie tak dawno temu ulgi dla młodych. Polega ona na tym, że osoby młode – do 26 lat, nie muszą opłacać podatku PIT, więc najczęściej kilkaset złotych miesięcznie zostaje im się po prostu w kieszeni. Różnica pomiędzy kwotą netto a brutto jest wtedy nieco mniejsza. W skali całego roku różnica ta wynosi nawet kilka tysięcy złotych.

umowa o pracę
fot. pixabay

Co dają nam te koszty i skąd się biorą?

Wielu z nas może zatem teraz zapytać, na co tak naprawdę idą co miesiąc nasze pieniądze. Odpowiedzi można jak zawsze znaleźć na przykład w internecie – na stronach odpowiednich instytucji. Informacje te z pewnością poda nam nasz pracodawca, gdy go o to zapytamy.

Same nazwy składek wskazują od razu ich przeznaczenie. Poniżej w dużym uproszczeniu wyjaśniamy, na co idą poszczególne składki.

 • ubezpieczenie emerytalne – odkładamy na emeryturę
 • ubezpieczenie zdrowotne – odkładamy na możliwość skorzystania z wizyty u lekarza
 • ubezpieczenie chorobowe – odkładamy, żeby móc pójść na tzw. L4 (zwolnienie lekarskie)
 • ubezpieczenie rentowe – odkładamy na rentę 

Czy trzeba opłacać wszystkie składki?

Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna – tak, składki wskazane powyżej w tym artykule są obowiązkowe. Pracodawca ani pracownik zgodnie z prawem nie mogą zrezygnować z ich opłacania.

Jak widać – koszty umowy o pracę nie są małe, ale dają pracownikowi poczucie stabilizacji i szansę na emeryturę w przyszłości, a obecnie możliwość skorzystania z wizyty u lekarza, urlopu czy zwolnienia lekarskiego.

A co Wy sądzicie o obowiązujących przepisach w tym zakresie? Uważacie, że składki te powinny być obowiązkowe? Czy może wprowadzenie pewnej dobrowolności byłoby dobrym pomysłem? Dajcie koniecznie znać w komentarzach do tego artykułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here