praca

Zastanawiasz się – jak wygląda praca programisty? Praca ta na pewno polega na analitycznym myśleniu. Jeśli cieszą Cię zadania bazujące na główkowaniu i rozwiązywaniu problemów to z pewnością możesz przemyśleć naukę do zawodu programisty. Nieodłącznymi aspektami tej pracy są ciągłe wyzwania. Cechy, które określają programistów to wytrwałość, skrupulatność w dążeniu do celu i względna perfekcyjność.

Jak wygląda dzień pracy programisty?

Dzień programisty wygląda różnorodnie w zależności od firmy, z którą współpracuje. Firmy, które są nastawione na dobro klienta i pracownika nie nakazują pracownikowi od razu po przyjściu siadać do komputera i realizować zamówienia lub pracować cały dzień bez przerw. Zwykle wygląda to następująco: po otrzymaniu nowego projektu, pracownicy ustalają główne cele, dzielą zadania i ich wykonanie pomiędzy współpracowników. Praca programisty w wielu firmach opiera się na otwartej komunikacji pomiędzy innymi pracownikami w firmie. Często zdarza się, że należy uzgodnić współprace między programistą, a programistą, grafikiem, czy klientem. W związku z tym, myśląc o pracy programisty warto popracować nad własnymi umiejętnościami interpersonalnymi.

Często zdarza się, że praca programisty dzieli się na dwie części. Pierwszy okres następuje po otrzymaniu konkretnego zlecenia. Wówczas należy poświęcić sporą dozę czasu na wykonanie zlecenia. Zdarza się, że w pracy posiedzimy dłużej, niż standardowe 8 godzin zegarowe. Pracę trzeba zabrać do domu, zaniedbać obowiązki domowe, a nawet życie towarzyskie. Druga część pracy wygląda bardziej kolorowo. Przychodzi okres regeneracji, swobodnej pracy i luźnego podejścia do obowiązków.

Szeroki wybór ofert dla programistów jest dostępny w serwisie pracy https://www.gowork.pl/praca/programista;st.

Co daje bycie programistą?

Jak widzisz, praca programisty polega na dokładności i rzetelności. Nie polega na godzinnym siedzeniu przy biurku i „klepaniu kodu”. Branża IT ewoluuje wraz ze zmieniającą się rzeczywistością. Coraz częściej praca ta jest zdalna, a organizacja obowiązków w czasie jest pozostawiana pracownikowi i jego woli. Dobrych i dokładnych programistów nie przybywa, dlatego będąc dobrym w swoim fachu można liczyć na pracę w dużych korporacjach typu Google lub zadowolić się współpracą z małymi firmami. Małe firmy również oferują programistom wysokie zarobki, ponadto dają możliwość realizowania się w ambitnych projektach, które ułatwiają funkcjonowanie w Internecie milionom ludzi. Pracując w małej firmie można liczyć na takie benefity jak: śniadania, pokoje drzemek, przekąski itd. Mimo benefitów, które oferują mniejsze firmy – codziennie do Googla trafia setki podań o pracę. Musisz wiedzieć, że jeśli chcesz trafić w takie miejsce, musisz być bardzo wymagający wobec siebie i własnym umiejętności. Nadal na rynku pracy brakuje programistów, jest na nich duże zapotrzebowanie, codziennie pojawiają się nowe miejsca pracy. Jest to na pewno zawód z perspektywami na przyszłość.

Jak wyglądają zarobki programisty?

Odpowiadając na to pytanie w wielkim skrócie – to zależy. Mianowicie, zależy od wykształcenia, umiejętności, stażu pracy, firmy, z którą współpracuje dany pracownik, kraju pracy oraz formy zatrudnienia. Pewne jest jednak to, że programiści w Polsce zarabiają coraz więcej.

Zarobki w IT rosną z roku na rok, a w ogłoszeniach codzienne przybywa ofert pracy. Widełki finansowe oscylują w okolicach pięciu tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu złotych brutto miesięcznie. W przypadku stanowisk juniorskich, można znaleźć oferty pracy, w których pracodawcy oferują miesięczne wynagrodzenie w kwocie od 6 do 15 tysięcy złotych brutto. Pensja jest zależna od obszaru IT. Najniższe stawki są proponowane ludziom na stanowiskach heldesku, najwyższe płace są tam, gdzie niezbędna jest wiedza z zakresu programowania. Na wyższą pensję mogą również liczyć startujący specjaliści w branży bezpieczeństwa danych. Wśród programistów trochę wyższe wynagrodzenie oferuje się juniorom, którzy zajmują się Javą, Junior NET Developerom oraz Junior Front-end Developerom. Ci pracownicy mogą liczyć na zarobki zaczynające się od 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Gdzie znaleźć oferty pracy dla programisty?

Oferty pracy w branży IT są powszechnie dostępne w wielu miejscach. W tak wielu, że pracodawcy dwoją się i troją, by zachęcić potencjalnych pracowników do aplikowania na stanowiska. Warto regularnie odwiedzać znane portale ogłoszeniowe, gdzie publikowane są dziesiątki ogłoszeń o prace dla programistów. Najtrafniejszymi miejscami do poszukiwania pracy w dziale IT są Linkedin oraz portale takie jak pracuj.pl. LinkedIn to portal dla profesjonalistów. Można spotkać tam specjalistów z różnych firm, którzy mogą połączyć się ze sobą i swobodnie komunikować. Jest to portal również skierowany do osób, które chcą w sposób atrakcyjny przedstawić swój profil zawodowy. Pracę można również szukać w grupach na Facebooku, wysyłając CV do lokalnych firm, popytać znajomych, poprosić o rekomendację. Praca freelancera jest również wspaniałą opcją – pracujesz kiedy chcesz, z kim chcesz, masz możliwość wyboru klientów i projektów. Jak widzisz, możliwości jest wiele, pozostaje tylko zacząć działać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here