Jak delegować zadania, aby zostały wykonane poprawnie i na czas? To kluczowa czynność w każdej firmie, niezależnie od jej wielkości czy branży. Skuteczne delegowanie zadań nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać – istnieje spora różnica między ich delegowaniem a zwykłym zlecaniem. Wielu przedsiębiorców nieświadomie używa drugiego sposobu, co może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie firmy. Przeczytaj, jakich błędów nie popełniać, aby skutecznie delegować zadania.
Delegowanie zadań – dlaczego jest kluczowe dla funkcjonowania firmy?
Delegowanie zadań to kluczowa umiejętność dla każdego, komu powierzono kierowanie zespołem. Pozwala na właściwe rozłożenie pracy i zapobiega przeciążeniu któregoś z pracowników. Stoisz na czele zespołu i masz wiele obowiązków? Delegowanie zadań pozwoli odciążyć również Ciebie. Często zdarza się, że osoby na wyższych stanowiskach decydują się na wykonywanie wielu obowiązków samodzielnie, zamiast zlecić je kompetentnym osobom. Bierze się to właśnie z braku umiejętności skutecznego delegowania. Warto więc dowiedzieć się, jak delegować zadania, aby zostały wykonane bez komplikacji. Pozwoli to na efektywne funkcjonowanie firmy. Takie podejście korzystnie wpływa również na relacje z pracownikami – przejrzyste zasady wypełniania obowiązków to klucz do dobrej atmosfery w pracy.
Jak delegować zadania? Krok po kroku
Delegowanie zadań najprościej jest podzielić na kilka etapów. Ich realizacja to prosta droga do właściwego poinformowania pracowników o Twoich wymaganiach. Jakich rezultatów możesz się spodziewać, jeżeli proces przebiegnie pomyślnie? Efekty to poprawnie zrealizowane zadania, których wykonanie mieści się we wcześniej podanym przedziale czasowym. Delegowanie zadań najlepiej jest zaplanować. Przeczytaj, jakie kroki należy podjąć przy skutecznym delegowaniu:
Określ zakres zadań
Twoim pierwszym krokiem powinno być określenie zakresu działań, które możesz oddelegować. Jak to zrobić? Zastanów się, jakie kompetencje posiadają Twoi pracownicy i dopasuj je do odpowiednich obowiązków. Zadania mniej absorbujące możesz z powodzeniem zlecić pracownikom o niższych kwalifikacjach – odciąży to specjalistów, którzy będą mogli skupić się na bardziej skomplikowanych poleceniach.
Przedstaw oczekiwania
W poprawnym delegowaniu zadań kluczem jest jasne zakomunikowanie poleceń. Podkreśl, na czym najbardziej Ci zależy, i zaznacz bezwzględny termin wykonania. Dobrą praktyką jest upewnienie się, czy pracownik dobrze zrozumiał zadanie.
Pamiętaj o informacji zwrotnej
Dobre delegowanie zadań nie kończy się na przedstawieniu oczekiwań. Szczególnie istotna jest informacja zwrotna, która pozwoli wyeliminować ewentualne błędy i zmotywować do dalszej pracy.
Jak delegować zadania? Przydatne narzędzia
Samodzielne delegowanie zadań może okazać się czasochłonne, dlatego warto skorzystać z gotowych narzędzi, które zakładają współpracę ze specjalistami. Ciekawą propozycją jest oferta firmy Brella – pierwszego miejsca na rynku zrzeszającego wirtualnych asystentów. Dlaczego warto skorzystać z usług wirtualnej asystentki? To pomoc w załatwieniu wielu spraw, od administracji i researchu, po prowadzenie kalendarza i dokonywanie rezerwacji. Usługi takiej firmy przydadzą się nie tylko w dużych przedsiębiorstwach. Pomoc zdalnych asystentów to nowe rozwiązanie na rynku, które warto wypróbować.