Jesteś uczniem liceum, planujesz wybrać się na dziennikarstwo i komunikację społeczna na studia, a także marzysz o karierze dziennikarza? Przeczytaj ten artykuł do samego końca, bo zabraliśmy w nim masę informacji i wskazówek dla każdego, kto chciałby zacząć swoją przygodę z dziennikarstwem.

Zawód – dziennikarz

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że dziennikarstwo nie jest najłatwiejszym zawodem i nie ma obecnie na ten zawód wielkiego zapotrzebowania.

Niestety szczególnie widać to w dziennikarstwie radiowym, prasowym czy telewizyjny. Rozwijająca się jest właściwie jedynie branża dziennikarstwa internetowego, ale próg wejścia do tego zawodu jest na tyle niski, że wymagania od kandydatów nie ma nawet często wyższego wykształcenia, nie mówiąc już o wykształceniu kierunkowym.

dziennikarstwo
fot. pixabay

Czy studia na dziennikarstwie mają sens?

Sam więc widzisz, że studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna nie są tak naprawdę wymagane, aby pracować w tym zawodzie to więcej może okazać się, że twoi koledzy którzy nie poszli na studiach, ale poszli na praktyki do gazety będą mieć większą szansę na zdobycia zatrudnienia niż gdy my poszli na studia wyższe. Jest to sytuacja nieco paradoksalna, ale takie są obecnie realia rynku pracy w naszym kraju.

Jak zostać dobrym dziennikarzem?

Pojawia się więc pytanie, Co zrobić aby zostać dobrym dziennikarzem i aby redakcji chciały z nami współpracować. No to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy w naszym życiu od szczęścia i tego co akurat uda nam się w danym momencie załatwić. Części można jednak pomóc i w tym artykule Przedstawimy właśnie porady dotyczące tego, co zrobić aby zostać dobrym dziennikarzem.

maszyna do pisania
fot. pixabay

Praktyka dziennikarska

Po pierwsze – warto pamiętać o tym, dziennikarstwa nie nauczyć się teoretycznie. Aby zostać dobrym dziennikarzem musimy przede wszystkim dużo pisać i współpracować z różnymi reakcjami czy portalami. Prowadzenie własnego bloga czy własnej strony na Facebooku również może okazać się bardzo dobrym pomysłem. To do nam bowiem cenne doświadczenie, które będziemy mogli już wkrótce wpisać w sobie CV. osoby, Które tylko i wyłącznie studiują nie będą miały w kolumnie z doświadczeniem CV wpisanego w zupełnie niczego. A w tym zawodzie jest tak naprawdę dyskwalifikujące Praktyka czyni bowiem mistrza.

Pierwsza praca w zawodzie dziennikarza

Jak zatem dostać pierwszą pracę w zawodzie dziennikarza? Pójdź do najbliższej, lokalnej redakcji i zapytaj się czy nie poszukują obecnie współpracowników. Możesz też zostawić puknij swoich tekstów czy CV. Dzięki temu w przyszłości, gdy będą potrzebować współpracowników być może odezwę się właśnie do ciebie. Druga opcja na zdobycie pierwszych szlifów dziennikarskich to pisanie do redakcji, która działa w branży, Która właśnie teraz cię interesuje rok a przykładowo jeśli interesujesz się siatkówką to warto poszukać portali siatkarskich, które poszukują dziennikarzy do współpracy. Nawet jeśli początkowo będzie to zupełnie darmowa współpraca na zasadzie wolontariatu.  Pokazać że już za kilka miesięcy Czy kilka lat współpraca te przerodzi się w normalną umowę o pracę lub że tego typu sytuacja pomoże ci znaleźć w przyszłości pracę w zawodzie.

Dziennikarstwo – czy to dla każdego?

Na koniec warto pamiętać o tym, że nie każdy nada się do zawodu dziennikarza. Jest to bardzo wymagająca praca, często poza domem, często o nieregularnych godzinach. Prawdziwy dziennikarz musi niestety liczyć się z tym, że jego praca będzie wykonywana o różnych porach dnia a czasem nawet w nocy i że będzie to praca pod presją czasu. Nie wszyscy chcą mieć tego typu pracę, więc warto pomyśleć czy dziennikarstwo jest właśnie dla nas. Tym bardziej, że zarobki dziennikarzy nie należą obecnie do najwyższych i średnio dziennikarze zarabiają poniżej średniej krajowej nic to niestety pocieszające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here