Jak pisać teksty na bloga? Jeśli zadajesz sobie tego typu pytanie to na pewno chciałbyś lub chciałabyś rozwinąć Twojego bloga. Być może jest to blog firmowy, komercyjny, a być może to tylko Twoje prywatna inicjatywa. Bez względu jednak na to, jakiego bloga zamierzasz stworzyć, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam wyprodukować dobrej jakości i unikalny content na bloga.

Blogowanie – z czym się to je?

Co istotne – tworzenie własnego bloga nie jest najprostszym zadaniem i wymaga od nas czasu i zaangażowania. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą czy umiejętnościami to nie będzie nam łatwo napisać tekstów specjalistycznych dotyczących konkretnego tematu.

To bardzo ważne żeby znać się na tym, o czym właśnie piszemy. Bez tego nasze teksty będą po prostu słabej jakości, a co za tym idzie użytkownicy nie będą zadowoleni z ich lektury i tym samym nie zbudujemy grona stałych czytelników.

Zawiedziony użytkownik nie będzie chciał prawdopodobnie wracać na bloga kolejny raz. Właśnie dlatego tak ważne również na blogu jest pierwsze wrażenie. I pamiętajmy że pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz.

blogowanie content
fot. pixabay

Pisanie bloga – o czym pamiętać?

Pisząc teksty na własnego bloga musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które obowiązują przy pisaniu każdego rodzaju tekstu. Powinniśmy zatem pamiętać o tym, że pisząc teksty musimy używać jasnych i krótkich zdań. Nie ma sensu tworzyć rozbudowanych wypowiedzi, w których używamy wielu słów nic nie wnoszących do tematu. Lepiej skrócić zdanie o połowę, jeśli jesteśmy w stanie przekazać dokładnie to samo. To podstawowa informacja, o której często zapominają, nawet doświadczeni redaktorzy.

Musimy też pamiętać, żeby teksty które publikujemy były zgodne z prawdą i nie zawierały fałszywych informacji. Jeśli coś jest naszą opinię powinniśmy to wyraźnie zaznaczyć, że jest to tylko i wyłącznie nasze zdanie. Oddzielanie faktów od opinii to podstawowa zasada dziennikarstwa. Co prawda – teksty blogowe nie zawsze muszą być pisane zgodnie z dziennikarskimi zasadami, jednak wzorowanie się na tych najlepszych standardach z pewnością może pomóc wielu autorom.

Bloger piszący teksty
fot. pixabay

Dla kogo pisać teksty?

Ważny też, żeby nasze wpisy na blogu odpowiadały potrzebom użytkowników. Jeśli nasze wpisy Nie będą nikomu potrzebne to bardzo ciężko będzie zebrać nam odpowiednią Publiczna. Zastanówmy się zatem czego oczekują nasi odbiorcy. Może to być na przykład rozrywka, informacja czy wiedza.  Jeśli nie jesteśmy jeszcze znani to zapewne dużo trudniej będzie nam dzielić się swoimi opiniami, bo tak naprawdę mało kogo będą one interesować. Blogi od nie twórcze tworzą głównie znani celebryci, aktorzy piosenkarze, czy popularny w sieci influencerzy.

Blogowanie – czy to coś dla Ciebie?

Podsumowując – pisanie własnego bloga nie jest zadaniem łatwym dla osoby, która nigdy w życiu tego nie robiła. Jeśli jednak będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i będziemy tworzyć teksty z myślą o określonych odbiorcach, to z pewnością z biegiem czasu uda nam się wyrobić dobry styl i zdobyć grono czytelników.

Życzymy wszystkim początkującym blogerom, żeby ich blogi rozwijały się dynamicznie i szybko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here