Masz własną firmę i szukasz pracowników? Warto przyłożyć się solidnie do napisania ogłoszenia o pracę, bo od tego może zależeć sukces lub porażka naszej rekrutacji. Ogłoszenie rekrutacyjne jest pierwszym etapem całego procesu rekrutacji. Jeśli będzie naprawdę dobre możemy liczyć na odpowiedź od równie dobrych kandydatów.

Czy obecnie ciężko znaleźć pracę?

Sytuacja na rynku pracy w Polsce w 2020 i 2021 roku nieco się pogorszyła. Jest to spowodowane między innymi panującą obecnie pandemią koronawirusa. W niektórych branżach mogliśmy zaobserwować liczne zwolnienia, co przełożyło się na wzrost bezrobocia. Na szczęście nie potwierdziły się najczarniejsze scenariusze ekonomistów i stopa bezrobocia w Polsce nadal jest na stosunkowo niskim poziomie, a firmy masowo nie upadają. Co więcej – stosunkowo niskim kosztem można obecnie otworzyć kilka ciekawych biznesów.

Ta sytuacja pozwala pracownikom wybierać, u którego pracodawcy będą pracować w przyszłości. Dla pracodawców jest to sytuacja nienajlepsza, bo nieco trudniej jest znaleźć naprawdę dobrego i sumiennego pracownika na lata. To jedno z największych wyzwań właścicieli biznesów w obecnym czasie.

Pracodawca
fot. pixabay

Ogłoszenie rekrutacyjne to dopiero początek procesu rekrutacyjnego

W tym samym czasie coraz ważniejsze staje się odpowiednie przeprowadzenie procesu rekrutacji, aby znaleźć na rynku pracy tych najlepszych kandydatów i przyciągnąć ich do nas. Ogłoszenie rekrutacyjne jest właśnie pierwszym elementem w całym procesie rekrutacyjnym, które pozwala nam wyłuskać tych najlepszych. Jest to swego rodzaju marketing firmy, który wpływa na jej wizerunek.

Co więc powinno zawierać takie ogłoszenie rekrutacyjne, aby przyciągać? Już wyjaśniamy!

Podaj stawkę lub widełki cenowe w ogłoszeniu

Po pierwsze – trzeba wpisać szczerze i prosto z mostu, jak jest ludzie w obecnych czasach oczekują konkretów. Sformułowanie tylu „atrakcyjne wynagrodzenie” nie jest już właściwe. Najlepiej jest podać konkretne widełki, które obowiązują na danym stanowisku. To daje nam luzy, po Zgłaszają się do nas kandydaci, którzy będą chcieli z nami pracować za określoną stawkę. Nie tracimy więc naszego czasu, naprawdę nie marnujemy czasu potencjalnych kandydatów.

praca laptop
fot. pixabay

Pisz konkretnie, zero lania wody

Oprócz tego warto napisać prosto wzrostu, Jak wygląda praca w firmie nie ma sensu używać tutaj ogólników i określeń w stylu otworzyć „młody i zgrany zespół, dynamicznie rozwijająca się firma, liczne benefity”. Jeśli napiszemy szczerze i otwarcie jak jest, to na pewno przyciągnie najlepszych kandydatów.

Przedstaw, jak będzie wyglądać rekrutacja

Jeśli potencjalny kandydat będzie znać zasady rekrutacji, bo przedstawisz mu, z ilu etapów składa się cały proces rekrutacyjny – to może mu pokazać dwie rzeczy. Po pierwsze – że jesteś otwarty i szczery. A pp drugie,  że firma jest dobrze zorganizowana i poukładana, skoro tego typu informacje znajdują się już w ogłoszeniu rekrutacyjnym. W dalszym ciągu niestety nie jest to standardem, więc nawet taka błahostka może Cię wyróżnić.

A jakie są Twoje doświadczenia z procesami rekrutacji? Jesteśmy bardzo ciekawi i chętnie poznamy głosy pracowników, jak i pracodawców! Zachęcamy do otwartej, szczerej i gorącej dyskusji na ten temat w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here