Zastanawiasz się jak napisać własną książkę? To bardzo dobrze trafiłeś, bo w tym artykule wyjaśniony, na jakich zasadach można obecnie w Polsce wydać książkę i Czy warto współpracować z tradycyjnymi wydawnictwami. Na te i inne pytania odpowiadamy właśnie w tym wpisie.

Własna książka? To nie musi być trudne!

Wydawanie książek w 2021 roku wydaje się być najłatwiejsze w historii. Wynika to z faktu że z roku na rok mamy coraz więcej możliwości. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu praktycznie jedyną możliwością było zwrócenie się do tradycyjnego wydawnictwa w, które mogło, ale nie musiało wydawać naszej pozycji. Do tego zarobki autorów książek wydawanych w tym modelu współpracy były tak naprawdę bardzo niskie. Na swoim blogu opisywał to między innymi Michał Szafrański. Wydał on książkę samodzielnie i pokazał, ile można na niej zarobić. Gorąco zachęcamy do lektury wpisów Michała na ten temat. Znajdziecie je na Jakoszczędzaćpieniądze.pl.

książki
fot. pixabay

Samodzielne wydanie książki – dla kogo?

Tak więc jak widzicie obecnie książkę można wydać samodzielnie bez pomocy wydawnictwa. Jest to szczególnie interesująca opcja dla wszystkich osób, które mają już zbudowane swoje audytorium. Zaliczyć można do nich między innymi blogerów, vlogerów influencerów i inne osoby posiadające własne portale internetowych, strony na Facebooku czy blogi. Jeśli posiadasz zbudowaną choćby minimalną grupę odbiorców to warto zainteresować się tym tematem Bo może okazać się że samodzielny wydanie książki będzie dla ciebie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli jednak nie masz swojego audytorium to również nie jesteś na przegranej pozycji może się bowiem okazać że samodzielne wydanie książki będzie dla ciebie też okej. Mamy w końcu obecnie możliwość dotarcia do nowych użytkowników przy pomocy reklamy na Facebooku, Instagramie Czy w systemie reklamowym Google x.com warto poczytać na ten temat i zobaczyć, jakie możliwości dają nam te systemy. wtedy, Po oszacowaniu możliwości dotarcia do określonej grupy odbiorców warto podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

książki na półkach
fot. pixabay

A może tradycyjne wydawnictwo?

Oczywiście nie mówimy że współpraca z tradycyjnymi wydawnictwami jest zła. Współpraca ta daje bowiem wiele możliwości, których nigdy nie będzie mieć zwykły blogger.com współpracując bowiem z tradycyjnym wydawnictwem możemy liczyć na przykład na dotarcie do odbiorców, do których nie bylibyśmy w stanie dotrzeć za pomocą naszych własnych środków. Mowa tu na przykład o tym że podczas współpracy z wydawnictwem nasza książka może pojawić się na półkach w dziesiątkach tysięcy księgarni w Polsce. Mamy bowiem możliwość znalezienia się na półkach Empiku i innych salonów prasowych. To ważne, nie tylko z punktu widzenia sprzedaży, ale też naszego wizerunku. Warto więc napisać drawnik i zaproponować im współpracę. Być może okaże się, że po rozmowach z wybranymi firmami Podejmiemy właśnie decyzję o wejściu z nimi szerszą współpracę.

Podstawy wydawania książek i pisania w ogóle

Co jednak bardzo ważne – zawsze musimy wiedzieć, o czym i do kogo chcemy pisać. Tego po prostu nikt za nas nie zrobi. Musimy znać potrzeby swojej grupy docelowej, bo dzięki temu będziemy w stanie stworzyć naprawdę dobrą pozycję. Bez przygotowania bez analizy nie uda nam się to. Trzeba też pamiętać, żeby znać się na rzeczy. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie to lepiej poczekać jeszcze i książkę wydać za kilka miesięcy Czy lat. Cierpliwość w tym przypadku może się opłacać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here