Pracujesz zdalnie i chciałbyś poprawić efektywność twojej pracy? Jeśli tak to koniecznie przeczytaj ten artykuł do samego końca, bo przygotowaliśmy dla ciebie masę wskazówek dotyczących zdalnej pracy. Znajdziesz w tym artykule między innymi odpowiedzi na takie pytania: jak rozdzielić sprawy prywatne od zawodowych, gdy pracujemy zdalnie oraz jak pracować zdalnie z własnego domu, żeby było to efektywne i nie męczące dla naszych domowników.

Praca zdalna – jak to wygląda?

Na samym początku warto wspomnieć, że praca zdalna istnieje tak naprawdę i w Polsce i na świecie już od co najmniej kilkunastu lat. Zdalnie pracować mogli między innymi programiści, dziennikarze czy copywriterzy.

Od kilku lat popularność pracy zdalnej ciągle idzie do góry. Przełomem okazał się być rok 2020, kiedy to pandemia koronawirusa uwięziła nas w swoich własnych domach. Wtedy okazało się, że wiele firm, które do tej pory pracowały wyłącznie w trybie stacjonarnym pracuje również zdalnie.

praca zdalna
fot. pixabay

Praca zdalna – wady i zalety

Praca zdalna dla niektórych ma plusy, a dla innych same minusy. Warto jednak przyjrzeć się zaletom i Wadom tej pracy i dostosować siebie oraz swoich domowników do tego typu działalności.

Pamiętać trzeba przy pracy zdalnej przede wszystkim o tym, że jest to normalna praca – taka sama, jak w biurze. Musimy powiedzieć wszystkim swoim domownikom, że w trakcie pracy my naprawdę pracujemy, a nie siedzimy tylko przed komputerem.

Praca zdalna to nie jest czas wolny!

Dla wielu ludzi, szczególnie ze starszego pokolenia może to być nie do końca zrozumiałe. Może wydawać im się, że tak naprawdę nic nie robimy, więc możemy w międzyczasie ugotować obiad, wynieść śmieci, wyprowadzić psa na spacer, a może nawet zrobić małe zakupy.

Tymczasem są to rzeczy, które są bardzo złe natywnie wpływają na naszą pracę. W końcu kiedy jesteśmy w biurze to nie zajmujemy się tymi wszystkimi sprawami. Powinniśmy o tym pamiętać pracując właśnie z naszych domów.

organizacja pracy zdalnej
fot. pixabay

Ustal godziny pracy, także zdalnej

Kolejną ważną rzeczą jest ustalenie godzin, których pracujemy nie powinno tak być, żeby praca zajmowała na cały dzień od świtu do zmroku. Jeśli ustalimy godziny na przykład od 8:00 do 16:00 Czy od 9:00 do 17:00 to jesteśmy w stanie określić że wtedy po prostu nas nie ma i wtedy zajmujemy się sprawami zawodowymi.

Natomiast czas poza pracą przeznaczamy wyłącznie na rodzinę, przyjemności, spotkania czy inne rzeczy na które akurat mamy ochotę. Dopiero wtedy możemy beztrosko filmiki na YouTube czy telewizję. W czasie pracy powinniśmy tego unikać jak ognia.

Unikajmy też pracy w weekendy, chyba że wymaga tego specyfika naszej branży – inaczej nie wchodzimy na komputer nawet na minutkę. Czasem taka niepozorna i błaha z pozoru minutka przemienia się w całą godzinę czy nawet dwie. Jeśli nie ma nas właśnie w pracy to po prostu nie pracujemy. I nie ma to znaczenie miejsce z którego wykonujemy pracę. Praca to praca bez względu na to, czy w biurze czy w domu.

A jakie są Wasze doświadczenia związane z pracą zdalną? Macie swoje sposoby i patenty na dobrą organizację podczas pracy zdalnej z własnego domu? A może mimo wszystko wolicie wynająć sobie biuro lub przestrzeń coworkingową i z niej pracować? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here