Wielu z nas chciałby pisać dobre teksty. Umiejętność ta przydaje się bowiem w codziennym życiu, w pracy w szkole, na uczelni. Mamy bardzo dużo okazji do tego, żeby pisać różnego rodzaju teksty. Nie każdy ma do tego talent, ale każdy może opanować tę umiejętność na podstawowym poziomie. W tym artykule pokażemy, w jaki sposób pisać dobre i skuteczne teksty raz jak się tego nauczyć.
Pisanie wypracowań w szkole niekoniecznie uczyło dobrego pisania
Pisanie tekstów jest stosunkowo proste. Ze stwierdzeniem tym nie zgodzi się pewnie część ścisłych umysłów, dla których stworzenie wypracowania w szkole było prawdziwą męką. Jednak musimy zapomnieć o tym, co było w czasach szkolnych. Szkolne pisanie nie uczy nas bowiem tego, jak naprawdę powinno się pisać. Warto zauważyć że pisma urzędowe czy wypracowania szkolne i zawierają wiele zwrotów bardzo oficjalnie, które nie ułatwiają nam życia których nie wykorzystujemy w codzienności. Dla przykładu urzędowe oświadczenia zawierają zazwyczaj bardzo poważnie brzmiące sformułowania. Te same rzeczy i te same zdania można byłoby zapisać w prosty i sposób.
Jak wyrobić w sobie dobre nawyki?
Na szczęście bez problemu możemy wyrobić w sobie dobre nawyki i pisać teksty, które będą chętnie czytane przez wielu internautów. Wystarczy po prostu pisać wprost tak, jak jest bez zbędnego owijania w bawełnę. Nie Starajmy się pisać tekstów jak najdłuższy. Siła często tkwi w prostocie. Jeżeli możemy coś powiedzieć w krócej – zróbmy tak. Najprostsze rozwiązania w przypadku tekstów internetowych bywają po prostu najlepszy.
Pisanie tekstów do internetu – jak zrobić to dobrze?
Pisząc teksty do internetu Musimy pamiętać również o tym, żeby dzielicie często na mały akapity. Używajmy również śródtytułów, bo znacznie ułatwiają one skanowanie tekstu oczami. A tak robimy najczęściej. Wystarczy, że przelecimy śródtytuły już wiemy o czym autor pisał w danym tekście. To bardzo pomaga i przyspiesza przywiązanie tekstów szczególnie na urządzeniach mobilnych, która obecnie w internecie królują. Okazuje się bowiem że ponad 70% ruchu w internecie jest już na telefonach komórkowych. Pisząc teksty na pewno nie możemy o tym zapominać.
Pamiętajmy też o tym, żeby najważniejsze informacje umieszczasz na samym początku tekstu. To stara zasada dziennikarstwa, która obowiązywała już kilkanaście lat temu. Pisząc do gazety dziennika że muszę informować tak, żeby po odcięciu ostatniego akapitu cały tekst nadal nie tracił sens. Jest to bardzo dobra zasada, która uczy nas konkretu. Dzięki temu piszemy to co najważniejsze, na samym początku a nie zostawiamy tego gdzieś na ostatniej stronie. To ważne, bo oszczędzamy tym samym czas użytkownika potrzebny na zapoznanie się danym tematem.
Zdjęcia czasem mówią więcej niż najlepszy tekst
pamiętajmy, Że obecnie w internecie zdjęcie potrafi powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Jeśli mamy jakąś fotografię, wykres czy ilustracji które mogą zobrazować to co chcielibyśmy napisać To dajemy jej tam koniecznie. Może się bowiem okazać że zrozumienie całego tekstu będzie dużo prostsze. To bardzo ważny element także na przykład w zaproszeniach komunijnych czy ślubnych. Tam bez żadnych symboli graficznych tekst był po prostu bardzo nudny. Obecnie jesteśmy przystosowani do tego, że obok tekstu często znajdują się różnego rodzaju elementy graficzne weź mi jakieś zdjęcia, wykresy czy ilustracje.
Podsumowując – pamiętajmy, że praktyka czyni mistrza. Podobnie jak w reklamach na FB starajmy się pisać krótko, zwięźle i na temat. Stosujmy liczne wypunktowania, nagłówki, śródtytuły, a także zdjęcia czy ilustracje. Taki tekst po prostu nie może być zły.