Masz własnego bloga i zastanawiasz się skąd brać do artykułów dobrej jakości zdjęcia? Przeczytaj ten artykuł do samego końca, to znajdziesz w nim masę wskazówek dotyczących tego, skąd brać zdjęcia do artykułów na własnego bloga.
Zdjęcia zrobione samodzielnie, kupione czy pobrane?
Zacznijmy od tego, że jeśli mamy własnego bloga warto zdjęcia do artykułów, które tam publikujemy tworzyć samodzielnie. Często wystarczy po prostu dobrej jakości smartfon, żeby efekt był zadowalający.
Trzeba pamiętać że większość internautów czyta teksty obecnie na niewielkich urządzeniach mobilnych, więc ogromna rozdzielczość i wspaniała jakość nie są obecnie najważniejsze. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy robić własnych zdjęć, możemy pobrać je z odpowiednich portalach internetowych, z których po prostu możemy korzystać. Co innego ważne nie może to być dowolna strona internetowa.

Pamiętaj o prawach autorskich
Każde zdjęcie, które jest wrzucone do internetu posiada swojego autora. Ten autor ma do tego zdjęcia prawa autorskie, w związku z czym nie możemy tak po prostu wziąć pierwszego lepszego zdjęcia z wyszukiwarki i wstawić na swojego bloga. Byłoby to działanie niezgodne z prawem.
Zgodnie z ustawową definicją – Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (…) niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 pr. aut.).
„Utwór fotograficzny w rozumieniu Konwencji berneńskiej uważany jest za oryginalny, jeżeli stanowi on własną intelektualną twórczość autora, odzwierciedlającą jego osobowość, nie biorąc pod uwagę innych kryteriów, takich jak wartość lub cel utworu (pkt 16 preambuły dyrektywy 2006/116/WE PE i Rady w sprawie czasu ochrony prawa autorskiego i niektórych praw pokrewnych)”.

Właśnie dlatego możemy korzystać tylko i wyłącznie ze zdjęć które posiadają odpowiednią licencję do publikacji. Tego typu zdjęcia znajdziemy na popularnych serwisach stokowych. Część tych serwisów udostępnia te zdjęcia bezpłatnie. Co ona jednak wtedy najczęściej gorszej jakości, No i sam wybór nie należy do największych. Jeśli na zdjęcia jakiś określony budżet rysunek to warto zainteresować się płatnymi serwisami stopowym.
Do najpopularniejszych portali stockowych zaliczamy przykładowo:
- pixabay
- depostphotos
- istock
- stock adobe
Wpisując w wyszukiwarkę Google hasło „Zdjęcia stockowe” znajdziemy szereg stron, które oferują tego typu materiały dla naszej strony internetowej czy bloga. Pamiętajmy tylko, żeby przed pobraniem i opublikowaniem zdjęcia dokładnie sprawdzić licencję, która jest do niego przypisana. Dzięki temu będziemy dokładnie znać swoje prawa i obowiązki związane z wykorzystaniem danego dzieła.
A z jakich portali stockowych Wy pobieracie zdjęcia na swoje blogi? A może wolicie robić zdjęcia samodzielnie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach pod tym postem.