Wiele młodych osób chciałoby mieć swój własny sklep. W dobie pandemii posiadanie sklepu stacjonarnego wiąże się z większym ryzykiem niż prowadzenie sklepu online. Jeśli jednak uważamy że sklep stacjonarny będzie w naszym przypadku lepszym rozwiązaniem warto dokładnie przemyśleć, co gdzie i komu będziemy sprzedawać.
Własny sklep spożywczy? Kalkulator potrzebny na start
Po podliczeniu wszystkich kosztów, wypisaniu słabych i mocnych stron, przeanalizowaniu Rydzyka warto podjąć świadomie najlepszą decyzję o utworzeniu własnego biznesu. Co zrobić, żeby otworzyć własny sklep w 2021 roku? Przeczytaj ten artykuł do samego końca bo przygotowaliśmy szereg wskazówek na ten temat.

Zanim podejmiemy decyzję o tworzeniu własnego sklepu stacjonarnego musimy dokładnie przeanalizować naszą sytuację. Może się bowiem okazać że w naszej okolicy jest już wiele sklepów z tego typu towarem, albo że ludzie w okolicy nie są zainteresowani tego typu produktach. Właśnie dlatego należy zrobić dokładne rozpoznanie rynku, przeanalizować lokalną sytuację, wpisać wszystkie koszty inwestycji, wykonać symulację przychodów na Najbliższe miesiące oraz określić profil idealnego klienta. Te wszystkie działania pozwolą lepiej wystartować.
Formalności i koszty przy rejestracji sklepu
Aby otworzyć własny sklep musimy oczywiście zarejestrować działalność gospodarczą. Jej Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, jednak w późniejszym okresie musimy liczyć się z kosztami. Trzeba będzie opłacić składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz należne podatki do urzędu skarbowego.

W przypadku własnego sklepu stacjonarnego sporym kosztem są między innymi wynagrodzenie dla pracowników oraz koszt najmu lokalu i wszystkie rachunki. Na samym starcie musimy sporo pieniędzy wybrać też na zatowarowanie sklepu, bo puste półki z pewnością nie zachęcają klientów do zakupu. W zależności od tego, ceny handlować musimy liczyć się z wydatkiem rzędu od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy zł. Warto zastanowić się, i tego typu inwestycja zwróci na w miarę niedalekiej przyszłości.
Otwierając własny sklep trzeba też pamiętać o tym, że będziemy musieli spełnić szereg wymagań formalnych między innymi ze strony sanepidu. Jest to szczególnie istotne w przypadku sprzedaży produktów spożywczych czy alkoholu.
Na początku takiego biznesu nie obejdzie się też bez inwestycji w marketing i reklamę, bo inaczej nie zdobędziemy wielu klientów.