Poduszka finansowa przy własnym biznesie to bardzo ważny element, który zapewnia przedsiębiorcy spokój ducha. Jest to bowiem odłożona suma gotówki, która pozwala przetrwać jemu jego firmie przez co najmniej kilka miesięcy. Im wyższa poduszka finansowa tym lepiej. Pytanie tylko, jak ją uzbierać? 

Czy poduszka finansowa jest niezbędna?

Poduszka finansowa to rzecz, o której bardzo często zapominają młodzi i początkujący Przedsiębiorcy. Mają oni na koncie kilkaset złotych i liczą, że wystarczy inną na rozkręcenie własnego biznesu.

Owszem – zdarzają się tego typu historię ale są raczej wyjątkiem od reguły. Na pewno nie powinniśmy brać przykładu z osób, które decydują się otworzyć firmę nie mając praktycznie żadnych wolnych środków.

kalkulator finanse
fot. pixabay

Własna firma to spore koszty

Szybko okaże się powie że firma taka może zostać zamknięta odcinek kiedy nie zdobędziemy w krótkim czasie wystarczającej liczby klientów. Własna firma wiąże się bowiem z niższymi kosztami.

Młody przedsiębiorca będzie musiał już po pierwszym miesiącu działania zapłacić składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a później przyjdzie również czas na wszystkie należne podatki do urzędu skarbowego czy inne opłaty związane z prowadzeniem własnego biznesu. Kosztować mogą na przykład reklama, usługi księgowe czy inne dodatkowe rzeczy.

plan działania finanse
fot. pixabay

Jak działać bez poduszki finansowej?

Kiedy nie mamy poduszki finansowej ciężko jest spokojnie rozwijać nasz biznes. Szczególnie jeśli coś idzie nie tak. Na początku rozwijania firmy jest to całkowicie normalne, że nie wszystkie nasze decyzji są najbardziej trafne, a produkty nie sprzedają się jak szalone. Musimy o tym pamiętać, bo tato nam później spokojną głowę w trakcie, gdy będziemy mieli mały kryzys w naszej firmie. Poduszka finansowa w takiej sytuacji okaże się wręcz zbawienna.

O tym, jak ważna jest poduszka finansowa i ona przykład Michał Szafrański na swoim blogu Jakoszczędzaćpieniądze.pl lub książce pod tytułem „Finansowy Ninja”. Od tego autora możemy czerpać wiele informacji dotyczących tego, jak poprawnie zorganizować nasze finanse osobiste. W tym przypadku finanse osobiste często są połączone z finansami firmowymi. Poduszka finansowa powinna zapewnić spokojną głowę zarówno na, jak i naszej rodzinie.

Poduszka finansowa – jak ogarnąć temat?

Planując otworzenie własnego biznesu musimy pomyśleć o tym, już kilka miesięcy wcześniej, po to żeby właśnie zbudować odpowiednią poduszkę finansową. Możemy odkładać na przykład każdego miesiąca określony procent naszego przychodu na dodatkowe konto. Po kilku miesiącach program się z tego całkiem ładna suma, która pozwoli nam pokryć nasze kości przez kilka miesięcy.

Oczywiście im więcej będziemy odkładać, tym łatwiej będzie nam zbudować poduszkę finansową na kilka pierwszych miesięcy naszego nowego biznesu.

Jeśli nie uda Ci się uzbierać zbyt dużej poduszki finansowej możesz też pomyśleć o tym, jaki biznes otworzyć dysponując niewielkim budżetem. W tym artykule zebraliśmy 7 pomysłów na własny biznes z niskim wkładem własnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here