Chcesz napisać dobry tekst, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? W takim układzie przeczytaj ten artykuł do samego końca, bo przygotowaliśmy dla Ciebie szereg informacji o tym, jak pisać dobrze różne – dłuższe i krótsze formy.
Dobry tekst – co to znaczy?
W internecie i na papierze możemy mówić o wielu różnych formach wypowiedzi. Każdą z nich cechuje co innego, więc sposób pisania danego tekstu będzie nieco inny.
Bez względu jednak na to jednak jaki tekst piszemy pewne zasady są niezmienne. Czym zatem kierować się pisząc tekst?
Zasady pisania dobrego tekstu
Po pierwsze – unikaj zbędnego lania wody. Lepiej pisać krótko i na temat, ale z sensem, niż długo i bez sensu. Przekaż najważniejsze informacje w zwartej formie. Unikaj zdań wielokrotnie złożonych. Chyba nikt z nas nie lubi sytuacji, w której na końcu zdania nie pamięta, co było na początku, prawda?
Po drugie – pamiętaj o przecinkach, stylistyce i ortografii. Nie ma bowiem nic gorszego niż teksty pisane (i czytane) jednym tchem. Wtedy dużo trudniej jest nam zrozumieć sens tego, co właśnie czytamy. A czasem może nawet zdarzyć się sytuacja, w której brak przecinka lub jego dodanie kompletnie zmieni sens naszej wypowiedzi i tego, co chcemy przekazać naszym odbiorcom.
Po trzecie – przemyśl dobrze strukturę tego, co chcesz napisać. Wtedy całość będzie spójna, a czytelnikowi będzie dużo łatwiej przejść przez nasze wypociny.
Skoro ogólne zasady mamy już omówione, warto przejść teraz do konkretów. Jesteś ciekawy, jak napisać poszczególne formy wypowiedzi? Sprawdź kolejne akapity tego tekstu.
Jak napisać rozprawkę?
Jak podaje nam ciocia Wikipedia – rozprawka jest to pisemna forma wypowiedzi, zawierająca rozważania na określony temat. Z kolei nazwa “rozprawka” pochodzi od czasownika „rozprawiać”.
Chyba wszyscy dobrze pamiętamy jeszcze z czasów szkolnych, że rozprawka rozpoczyna się od wstępu, w którym formułujemy tezę lub hipotezę. Następnie pojawia się rozwinięcie, w którym przedstawiamy wyczerpujące argumenty, które mają obalić lub potwierdzić hipotezę. Na zakończenie dochodzi właśnie do potwierdzenia bądź obalenia tezy lub hipotezy. Więcej o rozprawkach znajdziesz w tym tekście.
Jak napisać list?
W przypadku listów sytuacja nieco się komplikuje, bo wyróżniamy różne rodzaje listów. Jedno jest zatem pewne – listy były znane jeszcze naszym dziadkom i przetrwały już kilkaset, jeśli nie kilka tysięcy lat. Można więc zakładać, że jest to jedna z najstarszych form przekazu, która oczywiście zmienia się i dostosowuje do obecnych technologii i sposób komunikacji.
Pisząc list trzeba pamiętać o tym, żeby używać zwrotów, w których kierujemy swoje słowa wprost do adresata listu. Musimy się też podpisać o dokładnie przekazać to, czego oczekujemy od adresta.
Jak napisać opowiadanie?
Kolejna forma pisemnej wypowiedzi, którą omawiamy w tym artykule to opowiadanie. Opowiadanie zgodnie z definicją encyklopedyczną, którą podaje nam Wikipedia to krótki utwór literacki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą. Opowiadanie nie ma tak zwartej budowy jak nowela, o czym decydują postacie drugoplanowe, opisy i refleksje.
Jak napisać zaproszenie?
Zaproszenie to z kolei jedna z krótszy form, które omawiamy w tym tekście. Przy tworzeniu zaproszenia musi pamiętać o tym, żeby w krótkiej i zwięzłej formie przekazać wszystkie informacje, które będą potrzebne osobie zapraszanej do podjęcia decyzji o tym, czy potwierdzić, czy też odmówić zapraszającemu. Musi się tam więc znaleźć informacja o tym na co, kiedy i gdzie zapraszamy. Data, godzina, miejsce spotkania, data potwierdzania przybycia to absolutne must have. Warto pamiętać też o ciekawiej formie graficznej, bo obecnie w XXI wieku ma to coraz większe znaczenie, gdyż wielu z nas staje się wzrokowcami.
Więcej informacji o tym, jak pisać różne rodzaje tekstów znajdziesz w pozostałych artykułach na naszym blogu.
A jakie teksty Wy lubicie pisać? Są jakieś formy, które idą Wam szczególnie dobrze? A coś sprawia Wam więcej kłopotów? Dajcie koniecznie znać w komentarzach.