Blogowanie nigdy nie było tak proste jak teraz. Nie trzeba znać się na kodowaniu, nie trzeba wydawać masy pieniędzy na programistów czy grafików. Wystarczy domena, hosting, gotowy szablon na WordPressie i możemy zaczynać! Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje samodzielne założenie bloga – koniecznie przeczytaj ten wpis do samego końca. 

Co jest nam potrzebne do blogowania?

Aby samemu założyć bloga warto mieć:

  • domenę (czyli nazwę z odpowiednim rozszerzeniem – np. infomarketing.pl)
  • hosting (czyli miejsce, gdzie znajdzie się nasz blog – teksty, grafiki, itp.)
  • system zarządzania treścią (np. WordPress, Joomla)
  • motyw (nazywany też potocznie szablonem strony). 

Te wszystkie rzeczy nie kosztują dużo. 

Domena to dla nowych klientów najczęściej koszt kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych rocznie. 

Hosting kosztuje najczęściej od 30 do 200 zł w skali roku, a jego cena zależy od parametrów technicznych (ilość GB, transfer, support, itp.). 

System zarządzania treścią jest najczęściej całkowicie bezpłatny. Wystarczy go po prostu zainstalować. 

Motywy (szablony) do bloga dzielimy na bezpłatne i płatne. Ceny tych drugich zależą od funkcjonalności, stopnia zaawansowania czy jakości grafiki i kodowania, ale najczęściej mieszczą się w przedziale od 150 do 400 zł. Na szczęście w sieci znajdziemy też kilka bezpłatnych motywów, które całkiem dobrze sprawdzą się na naszym pierwszym blogu, w którego nie chcemy na start inwestować wiele pieniędzy. 

blogowanie
fot. pixabay

Ile kosztuje założenie bloga? 

Generalnie odpowiedź na pytanie Ile kosztuje założenie bloga jest dość Prosta. Na koszt założenia bloga składa się domena, hosting oraz szablon strony internetowej. Taka odpowiedź będzie odpowiadać mniej więcej 95% przypadków. Najczęściej wymienione wyżej czynniki będą kosztować nie więcej niż 1000 zł. Domem kupimy już za niecałe 100 zł. Hosting na pierwszy rok to najczęściej wydatek rzędu 200 300 zł. Z kolei szablon strony internetowej na wordpressie, który wystarczy nam do założenia bloga będzie kosztować nie więcej niż 300 zł.

Sama konfiguracja tego wszystkiego wymaga jedynie podstawowych umiejętności technicznych. W internecie znajdziemy wiele poradników, które ułatwią nam to zadanie. Jeśli jednak nie poradzimy sobie w tym samodzielnie to musimy się liczyć z dodatkowym wydatkiem rzędu kolejnych kilkuset zł na specjalistę, który nie mam to wszystko w działającą całość. Jeśli natomiast szukamy oszczędności warto wybrać bezpłatny szablon WordPress co wy, który również w zupełności na sam start wystarczy. Będzie to wtedy oszczędność tych kilkuset złotych.

Podsumowując – własnego bloga Możemy założyć nawet już za około 150 zł. W maksymalnym wariancie wydatki wyniosą około 1500 – 2000 zł. Najczęściej jest to jednak koszt w okolicach 500 zł.

blogowanie z domu
fot. pixabay

Opcja bezkosztowa

Na sam koniec powiedzmy jeszcze o zupełnie bezkosztowej opcji. Możemy bowiem zrezygnować z własnej domeny i własnego hostingu. Wtedy tak naprawdę nie wydamy na założenie własnego bloga ani złotówki. Wariant Ten ma jednak sporo ograniczeń, bo nie będziemy mieć własny nazwy bloga ani własnego hostingu. Będziemy po prostu korzystać z jakiegoś bezpłatnego systemu, który umożliwia nam blogowanie. Jest tego w internecie całkiem sporo, Jeśli jednak myślimy o blogowaniu na długie lata Warto zainwestować te kilkaset złotych we własną domenę i hosting.

Lepiej być zabezpieczonym na sytuację, której firma oferująca tego typu usługi za darmo postanowił aby zniknąć z rynku. Zostaniemy wtedy po prostu z niczym. W przypadku usług płatnych będziemy mieć dużo większą gwarancję tego, że nasze treści Będą bezpieczne. Do tego blogi na własnej domenie znacznie lepiej się pozycjonują w wyszukiwarce Google, łatwiej jeździ także reklamować na Facebooku, YouTube, Instagramie czy w Google Ads.

A ile Wy płacicie za założenie i utrzymanie bloga? Podzielcie się swoimi doświadczeniami o opiniami w komentarzach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here