Bankowość internetowa daje nam coraz większe możliwości. Z roku na rok oferty banków pod kątem bankowości internetowych coraz bardziej się rozszerzają. Jeszcze kilkanaście lat temu absolutnie niewyobrażalne wydawało się płacenie telefonem komórkowym czy zegarki.net teraz tego typu usługi są już na porządku dziennym. Coraz częściej decydują się na nie również osoby starsze. Na co jednak uważać przy tego typu usługach? A z czego warto korzystać? Wyjaśniamy to i podpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury całego w piśmie i dyskusji w komentarzach na temat bankowości internetowej.

Jeszcze kilkanaście lat temu wizyty w oddziałach banku były na porządku dziennym. Kiedy chcieliśmy wpłacić lub wypłacić pieniądze musieliśmy iść do okienka w kasie i powiedzieć dokładnie, na czym nam zależy. Później coraz bardziej popularny stawały się bankomaty. A obecnie na porządku dziennym są już płatności blikiem przelewy internetowe czy płatności telefonem komórkowym. Tego typu opcje są bardzo wygodne. Musimy jednak pamiętać, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie. Kiedy za bardzo za ufamy i nasza czujność zostanie uśpiona możemy stać się bowiem ofiarą oszustów.

bezpieczna bankowość
fot. pixabay

Zasady bezpiecznej bankowości elektronicznej

Bankując internetowo trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  Na pewno sprawdzić, czy strona internetowa na której aktualnie się znajdujemy jest oficjalną stronę banku. sprawdźmy, Czy Posiada ona aktualny certyfikat SSL i do kogo ten certyfikat należy. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości Nie podawaj my absolutnie naszych haseł loginów. Zadzwonimy za to  do banku zapytajmy czy na pewno nasza transakcja będzie bezpieczna. Pamiętajmy również o tym, żeby nie wykonywać nigdy żadnych przelewów osobom nieznajomym. Nie podawaj My też absolutnie nikomu obcemu naszych loginów czy haseł dostępowych do bankowości internetowej. Są to dane, do których dostęp powinniśmy mieć tylko i wyłącznie my.

bank kalkulator
fot. pixabay

Jakie daje to korzyści?

A jakie możliwości daje bankowość internetowa? Na pewno jest to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Nie musimy w mroźne zimowe wieczory Udawać się do oddziału banku. Nie musimy rozmawiać z pracownikami, to w dobie pandemii również jest dla nas bardzo dużym ułatwieniem. Możemy nawet online, przez internet wnioskować o utworzenie konta, pożyczkę czy utworzenie lokaty. Dostęp do bankowości internetowej daje nam także możliwość weryfikacji naszej tożsamości w przypadku załatwiania pewnych urzędowych spraw. Przez bank możemy na przykład złożyć wniosek o 500 plus lub inne świadczenia.

Bankowość elektroniczna ułatwia życie każdego dnia. Jeśli będziemy z niej mądrze korzystać i nie damy się oszukać, to może być to dla nas bardzo fajna forma współpracy z Bank.  Co istotne – konta internetowe oparte o bankowości internetową najczęściej są zdecydowanie tańsze od zwykłych kont. Bardzo często nie zapłacimy ani złotówki za wykonanie przelewu, wprowadzenie konta przy płatności kartą. Najczęściej wymogiem jest jednak, czy byśmy tego konta realnie używali, czyli żeby właśnie odbywały się wypłaty z bankomatów, płatności kartą na określoną kwotę czy przelewy. Jeśli bank dysponuje naszymi pieniędzmi to za obsługę najczęściej nie zapłacimy nic. Jeśli będą to jakieś opłaty to i wysokość nie przekroczy najczęściej kilku złotych w skali miesiąca.

A czy wy macie pozytywne doświadczenia z bankowością elektroniczną? Podzielcie się swoimi wrażeniami i opiniami o poszczególnych bankach w komentarzach pod tym wpisem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here