Są takie osoby, które nie spłacają żadnych kredytów lub tylko jeden, ale jest też wielu Polaków, którzy mierzą się z wieloma zobowiązaniami finansowymi jednocześnie. Nawet, jeśli na początku nie stanowi to problemu, po pewnym czasie może się okazać, że raty są dla nas zbyt dużym wyzwaniem i znacząco obciążają domowy budżet. Możemy się w takiej sytuacji zastanawiać, co zrobić, aby zmniejszyć ilość posiadanych zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny sposobem na wyjście z długów
Kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie wielu zobowiązań w jedno, które dodatkowo ma ratę niższą niż suma rat połączonych długów. Za pomocą konsolidacji nie tylko zmniejszamy więc ilość zobowiązań, ale też sumę, którą co miesiąc musimy na nie przeznaczać.
Dodatkowo do kredytu konsolidacyjnego można dobrać także dodatkową gotówkę na dowolny cel. Nie bez powodu ten rodzaj kredytu cieszy się wśród Polaków tak dużą popularnością – pozwala on pozbyć się uciążliwych kredytów i odzyskać wolność finansową.
Warto skonsolidować zobowiązania szczególnie, jeśli obecne raty wydają się nam zbyt wysokie i mamy problemy (lub dopiero przewidujemy, że będziemy mieli problemy) z ich terminową spłatą. W ramach kredytu konsolidacyjnego można połączyć zobowiązania różnych typów, na przykład kredyty gotówkowe, karty kredytowe, kredyty hipoteczne czy nawet inne kredyty konsolidacyjne.
Oferowana przez banki wysoka maksymalna kwota konsolidacji, w połączeniu z wydłużonym okresem spłaty, pozwalają na połączenie nawet największych i najbardziej problematycznych długów. Dokładniejsze informacje na temat parametrów kredytów konsolidacyjnych znaleźć można tutaj: https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/. Przed rozpoczęciem procesu konsolidacji warto zgłębić ten temat i dobrze się przygotować (m.in. zebrać umowy kredytów i pożyczek, które chcemy połączyć).
Kredyt konsolidacyjny – warunki
Banki stawiają osobom zainteresowanym kredytem konsolidacyjnym szereg warunków, podobnie zresztą jak przy innego rodzaju kredytach. Przede wszystkim dana osoba musi być pełnoletnia i posiadać pełnię zdolności do czynności prawnych, a także poprawnie i w sposób zgodny z prawdą wypełnić wniosek kredytowy. To jednak nie wszystko.
Kredyt konsolidacyjny kierowany jest do osób, które spłacają jednocześnie wiele różnych zobowiązań, a takie osoby mogą posiadać niską zdolność kredytową lub nie do końca pozytywną historię kredytową. Jest to problematyczne, ponieważ przy kredycie konsolidacyjnym, tak samo jak przy choćby kredycie gotówkowym czy hipotecznym, bank zweryfikuje zdolność i historię kredytową, a jeśli nie spełnią jego oczekiwań, może odrzucić wniosek lub wymagać dodatkowego zabezpieczenia kredytu.
Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie takich danych, jak wysokość dochodów, ilość i wysokość obecnych zobowiązań (w tym także pozabankowych), a także koszty utrzymania. Historia kredytowa to zaś zapis tego, czy dotychczas spłacaliśmy nasze długi na czas, a jeśli nie, to z jakim opóźnieniem. Jednak nawet, jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji i obawiamy się, że nasz wniosek o kredyt konsolidacyjny zostanie odrzucony, nie należy tracić nadziei.
Zawsze można bowiem zwrócić się do dobrego pośrednika kredytowego, takiego jak Spłata Pożyczek, który dokładnie przeanalizuje naszą sprawę i doradzi nam, jaki produkt finansowy w naszej sytuacji sprawdzi się najlepiej. Zweryfikuje, w którym banku szanse na otrzymanie kredytu są najwyższe i zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi ze złożeniem wniosku. Jest to więc nie tylko oszczędność naszych pieniędzy (ponieważ mamy w ten sposób pewność, że nie przepłacimy i weźmiemy kredyt na najlepszych możliwych warunkach), ale też czasu i nerwów.