Każdy młody człowiek, który ukończy nauczanie i chce rozpocząć pracę zastanawia się, czy zawód, które nauczył się podczas kilku lat studiów jest oto zawód, który chciałby wykonywać. Często zdarza się tak, że to czego uczymy się wiele lat okazuje się że nie jest tym co chcielibyśmy robić przez większość życia.
Wielu ludzie podejmuje decyzję o rozpoczęciu swojej działalności gospodarczej, ponieważ nie wyobrażają sobie pracy na pełen etat u pracodawcy za niewielkie wynagrodzenie.
Rozpoczynając swoją własną działalność gospodarczą na początek trzeba przede wszystkim ustalić jaki profil działalności będzie miała nasza firma. Jeżeli już ustalimy czym nasz firma powinna się zajmować trzeba zastanowić się jak założyć firmę krok po kroku.
Przed wszystkim należy zastanowić się nad środkami finansowymi, którymi dysponujemy. W zależności od tego czy nasza firma będzie działalnością jednoosobową prowadzona w domu czy prężnie działającą produkcją zatrudniającą dziesiątki pracowników trzeba zastanowić się nad zasobami finansowymi. Jeżeli firma będzie prowadzona w domu to odchodzi nam koszt za wynajęcie lokalu lub hali produkcyjnej. Koszty zatrudnienia pracowników też nas nie dotyczą.
Zatem aby założyć własną firmę należy udać się do urzędu miejskiego i złożyć w tym celu stosowne dokumenty. Konieczna jest również comiesięczna wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych aby uregulować składki jakie osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna co miesiąc odprowadzać.
Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej warto również zastanowić się czy można skorzystać z dotacji z Unii Europejskiej. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób nie posiadających własnego kapitału pozwalającego na zakup niezbędnych narzędzi do rozpoczęcia działalności. Jeśli zdecydujemy się ubiegać o taką dotację to warto przed rozpoczęciem działalności zebrać wszelkie niezbędne informacje, ponieważ zazwyczaj z dotacji można skorzystać będą osobą bezrobotną, a zarejestrowanie działalności nam to uniemożliwia.
Dotacja z Urzędu Pracy zazwyczaj wynosi około dwudziestu tysięcy złoty. Można ją przeznaczyć na ściśle określone cele. Zazwyczaj jest to zakup niezbędnych maszyn i urządzeń. Przykładowo jeżeli ktoś planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej jako mechanik samochodowy to dotacja pozwoli mu na pokrycie w części kosztów takich jak zakup narzędzi do napraw samochodów, zakup części samochodowych, wyposażenie biura, zakup elektroniki, która będzie wyposażeniem nowo powstałego, własnego salonu samochodowego.